Wednesday November 25, 2020
News Sections

Candidates for May Primary Election 2014

VoteThe May 20 Primary Elections are fast approaching.  Do you know who is going to be on your ballot?  Find your candidates for select Kentucky and Indiana precincts below.

Update:  Primary Results Are In.

Kentucky Primary Candidates

US Senate

  • Burrel Charles Farnsley (D)
  • Alison Lundergan Grimes (D)
  • Greg Leichty (D)
  • Tom Recktenwald (D)
  • Matt Bevin (R)
  • Brad Copas (R)
  • Mitch McConnell (R)
  • Chris Payne (R)
  • Shawna Sterling (R)

 US House of Representatives

  • 2nd District
    • Ron Leach (D)
    • Brett Guthrie (R)
  • 3rd District
    • Ray Pierce (D)
    • John Yarmuth (D)
    • Michael Macfarlane (R)
  • 4th District
    • Peter Newberry (D)
    • Thomas Massie (R)

 Kentucky State Senate

  • District 10
    • Dennis L. Parret (D)
  • District 14
    • Jimmy Higdon (R)
  • District 20
    • Paul R. Hornback (R)
    • Tony McCurdy (R)
  • District 26
    • Ernie Harris (R)
  • District 36
    • Siddique Malik (D)
    • Julie Raque Adams (R)
  • District 38
    • Brenda Sue Board (R)
    • Dan Malano Seum (R)

  Kentucky State Congress

  • District 26
    • J. Scott Wantland (D)
    • Russell Webber (R)
    • Alex Wimsatt (R)
  • District 27
    • Jeff Greer (D)
    • Rachelle Frazier (R)
  • District 28
    • Charles W. Miller (D)
  • District 29
    • Dave Stengel (D)
    • Kevin D. Bracther (R)
  • District 30
    • Tom Burch (D)
    • Brian L. Krueger (R)
  • District 31
    • Steve Riggs (D)
    • Nicholas X. Simon (R)
  • District 32
    • Ashley Miller (D)
    • Shellie May (R)
    • Phil Moffett (R)
  • District 33
    • Ron Crimm (R)
  • District 34
    • Mary Lou Marzian (D)
    • Michael McNair (R)
  • District 35
    • Jim Wayne (D)
    • Carl Nett (R)
  • District 36
    • Debbie Barber (D)
    • Jerry T. Miller (R)
  • District 37
    • Jeffery M. Donohue (D)
    • Mark Wilson (R)
  • District 38
    • Denver Butler (D)
  • District 40
    • Dennis L. Horlander (D)
    • Ronald Seiter (R)
  • District 41
    • Tom Riner (D)
  • District 42
    • Reginald K.Meeks (D)
    • James F. Howland (R)
  • District 43
    • Darryl T. Owns (D)
    • Corley Everett (R)
  • District 44
    • Joni Jenkins (D)
  • District 46
    • Larry Clark (D)
    • David Rainey (R)
  • District 48      
    • Gretchen Hunt (D)
    • Bob M. DeWeese (R)
  • District 49
    • Linda Howlett Belcher (D)
    • Jonathan Cacciatore (D)
    • Michael J. Nemes (R)
  • District 53
    • Donna Crain Drury (D)
    • Stewart Gritton (D)
    • Kent Stevens (D)
    • James A. Tipton (R)
  • District 58
    • Brad Montell (R)
  • District 59
    • James Victor Ewen (D)
    • David W. Osborne (R)

State Supreme Court

  • District 2
    • John D. Minton, Jr.
  • District 4
    • Lisabeth Hughes Abramson
  • District 6
    • Michelle M. Keller

 State Court of Appeals

  • District 2
    • Donna L. Dixon
    • Jeff S. Taylor
    • Mark H. Flener
    • Osi Onyekwuluje
    • Kelly Thompson
    • Paul Henderson
    • James Lambert
    • Denise Guess Clayton
    • Stan Whetzel
    • Glenn Acree
    • Joy A. Moore
    • Janet L. Stumbo
    • W. Kent Varney
  • District 4
    • Irv Maze
    • Denise Guess Clayton
    • Stan Whetzel
  • District 6
    • Allison Jones
    • Justin Sanders
    • Joy A. Moore

State Circuit Judge

  • District 9
    • Ken M. Howard
    • Kelly Mark Easton
  • District 12
    • Karen A. Conrad
  • District 30
    • Stuart Pearlman
    • Barry Willett
    • James M. Shake
    • Mitch Perry
    • Charles L. Cunningham, Jr
    • Mary M. Shaw
    • Olu A. Stevens
    • Audra Jean Eckerle
    • McKay Chauvin
    • Judith McDonald-Burkman
    • Angela McCormick Bisig
    • Brian C. Edwards
    • Susan Schultz Gibson
    • Sandy Berman
    • Ann Bailey Smith
  • District 46
    • Bruce Butler
    • Robert A. Miller
  • District 53
    • Charles R. Hickman
  • District 55
    • Rodney Burress

District Judge

  • District 9
    • John David Simcoe
    • Kim Winkenhofer Shumate
  • District 12
    • Diana E. Wheeler
    • Jerry D. Crosby
  • District 30
    • Nichole Taylor COmpton
    • Annette Karem
    • Brendan Joseph McLeod
    • Josh P. Schneider
    • Derwin L. Webb
    • Amber B. Wolf
    • Matthew K. Eckert
    • Sandra L. McLaughlin
    • Michele B. Stengel
    • Donald E. Armstrong, Jr
    • Jennifer Leibson
    • Sean R. Delahanty
    • Jennifer Bryant Wilcox
    • David P. Bowles
    • Josephine Layne Buckner
    • David Holton
    • Shelia A. Collins
    • Gina Kay Calvert
    • Susan Jones
    • Charles J. Adkins
    • James Michael Green
    • Eric Haner
    • Anne Delahanty
    • Ann Schiavone Dyke
    • Andre L. Bergeron
    • Stephanie Pearce Burke
    • Anne Haynie
    • Katie King
    • Claudia Ann Smith
    • Dana Michelle Cohen
    • Erica Lee Williams
  • District 46
    • Kenneth Harold Goff II
    • Shan F. Embry
  • District 53
    • Laura Donnell
    • J.R. RoBards
    • Donna Dutton
    • Emily Farrar-Crockett
  • District 55
    • Rebecca S. Ward
    • Jennifer E. Porter

 Family Court Judge

  • District 9
    • Pamela Addington
    • Dawn Lonneman Blair
    • M. Brent Hall
  • District 12
    • Timothy E. Feeley
    • Michael Pate
  • District 30
    • Eric Crump
    • Angela Johnson
    • Lauren Adams Ogden
    • Bill Tingley
    • Hugh Smith Haynie
    • Deborah Deweese
    • Ellie Garcia Kerstetter
    • Dolly Wisman Berry
    • Robert M. Guarnieri
    • Tara Hagerty
    • Stuart A. Scherer
    • Bryan Daniele Gatewood
    • Stephanie L. Morgan-White
    • Paul J. Mullins
    • Christine Ward
    • Denise Brown
    • Dennis Burke
    • John Hamlet
    • Dennis Burke
    • John Hamlet
    • Denise Malone Helline
    • Mark Hyatt Gaston, Sr
    • Danny Kang
    • Deana McDonald
    • Stephan M. George
    • Paula F. Sherlock
  • District 53
    • Marie Hellard
    • Susan M. Meschler
    • John David Myles
  • District 55
    • Elise Givhan Spainhour

 

Indiana Primary Candidates

US House of Representatives

  • District 9
    • Bill Baileyu (D)
    • James R McClure, Jr (D)
    • J.S. Miller (D)
    • William Joseph Thomans (D)
    • Kathy Lowe Heil (R)
    • Mark G. Jones (R)
    • Todd Young (R)

Indiana State Senate

  • District 45
    • Julie Berry (D)
    • Jim Smith (R)
  • District 46
    • Charles Freiberger (D)
    • Ron Grooms (R)
  • District 47
    • Richard D. Young, Jr (D)
    • Erin Houchin (R)
    • Harris Lloyd Whitis (R)

 Indiana State Representative

  • District 66
    • Terry Goodin (D)
    • Ronald Harsin (R)
    • Lisa Seng Shadday (R)
    • Joe Van Wye, Sr (R)
  • District 70
    • Heidi Sellers (D)
    • Rhonda J. Rhoads (R)
  • District 71
    • Stever R. Stemler (D)
  • District 72
    • Kevin Sue Bailey (D)
    • Edward D. Clere (R)

Indiana Circuit Court

  • Clark County
    • Andrew Adams (D)
    • Dan Moore (D)
    • Laura A. Harbison (D)
    • Jerome F. Jacobi (D)
    • Joe P. Weber (D)

Indiana Superior Court

  • Floyd County
    • Susan Orth (D)
    • Matthew W. Lorch (D)
    • Richard Rush (D)
    • Maria Granger (D)
    • James B. Hancock (R)
    • Chris Lane (R)
  • Harrison County
    • Roger Dale David (D)
    • Joseph L. Claypool (R)

Prosecuting Attorney

  • Clark County
    • Robert G. Bottorff II (D)
    • Jeremy Mull (R)
  • Floyd County
    • Keith Henderson (R)
  • Harrison County
    • Rachael Armstrong (D)
    • J. Otto Schalk (R)

To determine which districts are relevant to you, for Indiana, visit the Voter Information Page, and for Kentucky, visit the Voter Information Center.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives